İnsan sayısının artmasıyla beraber ulaşım yapmak da sıkıntılar ortaya çıkmış durumdadır. Şimdilerde geliştirilen çeşitli alternatiflerle de insanlara yardımcı olunur. Bir yerden bir yere ulaşım zorlaştığından kurye sektörüne olan talep de artmış durumdadır. Kurye hizmetinin çeşitli şekilleri bulunur. Moto kurye, yaya kurye, arabalı kurye ve gece kurye olmak üzere türler sayılabilir. Gönderi iletme işlemleri teknolojiye uydurularak bu hizmetler ile hızlı ve sorunsuz bir hale dönüştürülmüş durumdadır. Bunlar sıkışmış olan trafiğe takılmadan gönderi sevkiyatını gayet kaliteli koşullarda yaparlar. Esnek hareket sağlamalarıyla paket iletimi sağlanır.

 Moto kurye paket iletimi konusunda hızlı ve güvenilir bir şekilde hizmet verir. Motor kullanıyor olması sayesinde paketlerin teslimi hızlı bir şekilde iletiliyor.

Motor Kurye Riskli Midir?

Her meslek grubun da olduğu gibi kuryelerinde de belirli zorlukları bulunuyor. Yoğun trafikte hızlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğinden kaza yapma oranı artıyor. Bir de yanında taşıdığı pakete dikkat etmesi gerektiğinden dikkatli olması gerekir. Bu nedenle motor kurye mesleğini icra etmek isteyenlerin belirli özelliklere sahip olması gerekir. Öncelikle motor ehliyeti bulunmalıdır. A2 ehliyeti motor sürebilmek için yeterlilik şartıdır. Kurye olmak isteyenler sağlıklı ve dikkatli olmalıdır. Bunun yanı sıra görme ve işitmesinde de sorun olmaması gerekir. Trafikte kullandığı aracı rahatça kullandığından emin olmalıdır. Ayrıca tüm teknik ekipmanların da güvenilir ve sağlam olmalıdır. Kask, dizlik montun olması gerektiği gibi motosikletinde bakımları yapılması gerekir. Böylece can sağlığı sağlanır.

Moto Kurye Maaşları

Motorlu kurye iletilmesi gereken paketi olması gereken vakitte gidilmesi gereken yere bırakırlar. İşi ne kadar süre de yaptıkları öğrenildikten sonra da maaşa bakılır. Moto kuryeler için iki farklı kazanç şekli bulunmaktadır. İlkinde %50 sistemli kazanç ile iki bin liraya kadar ücret elde edilir. Diğer sistem de ise küçük firmalar uygular. Buna göre asgari ücretin üzerine ek bir ödeme olur.

Bir mesleği icra etmeyi düşünmek öncelikle genel niteliklere uygunluğu ile olur. Moto kurye olmak isteyenler şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız sonrasında maaşına bakabilirsiniz.