Günümüzde birçok bölgede ve alanda sıkça karşılaşılan moto kurye elemanlarının çalıştıkları firma ve bölgelere göre değişmekte olan maaş fiyatları bulunmaktadır. Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde çalışan kuryeler aylık olarak asgari ücretin üzerine çıkan ücretler almaktadırlar. A2 ehliyetli ve trafikte sabırlı, dikkatli davranan kişiler için bu meslek grubu uygundur. Her ne kadar zor iş olduğu gibi görünse de yeterli dikkat ve edinilen tecrübe ile günümüzde tercih edilebilecek olan meslek grupları arasında bulunmakta ve bu mesleği tercih eden kişiler gittikçe artmaktadır. Motosiklet kullanmasını seven ve gezmeyi de hobi edinmiş kişilerin, sorumluluk ve çalışma bilinci ile bu mesleği yapmalarında bir engel görülmemektedir.

Motor Kuryelerin Trafikteki İş Günü

Genel olarak iş hayatının büyük bölümünü trafikte geçiren motor kurye çalışanları bir noktadan diğer noktaya sürekli hareket halinde zaman geçirmektedir. Trafikte yaya ve diğer araç sürücülerine karşı saygıyı ve hoşgörüyü benimsemeli ve trafik kurallarına uyarak hem kendi hayatlarını hem de diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atmamaları gerekmektedir. Trafikte hız sınırlarını aşmak ölümlü kazalara ya da ciddi yaralanmalı kazalara yol açabileceğinden, trafik kurallarına uymayı ilke haline getirmeleri ve kendi hayatlarına olduğu gibi diğer insanların hayatlarına da saygılı olmaları gerekmektedir. Zamanında ulaşmaya çalışıldığında yapılabilecek olan hız aşımlarında meydana gelen trafik kazalarında sonu ölüm ile biten kazalara günümüzde sıkça rastlanıldığından, gerekli önemleri alarak trafikte doğru ve güvenli şekilde hareket edinmelidir.

Motorlu Kurye Mesleğine Başlamak İçin Gerekenler

Her ne kadar ehliyet varsa motorlu kurye çalışanı olmak için yeterli kelimeleri söylense de bu iş için yalnızca ehliyet yeterli değildir. Özellikle büyük şehirlerde adeta can sıkıcı olmaya başlayan trafik çilesi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Trafikte sabırlı, dikkatli ve hoşgörülü olmak gereken diğer kurallardandır. Trafik kurallarını benimseyerek kendi hayatlarını ve diğer insanların hayatlarını tehlikeye atmadan seyir halinde ilerlemek gerekir. Ayrıca tüm ekipmanları motosikletlerde ve bünyelerinde barındırmaları da doğabilecek olumsuz kazalarda kendi hayatlarını bir nebze de olsa koruma ve güvence altına alabilmektedirler.