Kurye hizmetlerinin büyük bir çoğunluğu motosiklet ile yapılmaktadır. Hızlı ve kısa sürede gönderilerin iletilmesi gibi işlemlerin yapılması istenen bu hizmetlerin en iyi şekilde sunulması motosiklet ile mümkün olabilmektedir. Bu konuda görevli olan moto kurye ise yılın her döneminde çalışmakta ve gönderilerin yerine ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bahar ve yaz ayları motosiklet kullanmak için oldukça güzel zamanlardır ve sorun yaşanmadan başarılı bir şekilde motosiklet kullanımı ile gönderilerin iletilmesi mümkündür. Ancak kış aylarında ve bahar mevsiminin kışa ayına yakın olan bölümlerinde ciddi hava şartları yaşanabilmektedir. Bu gibi olumsuzluklar otomobil diğer araçları bile etkilemekte olduğundan motosikletler çok daha kolayca bu şartlardan etkilenmektedir.

Yağmurlu Havalarda Motosiklet Kullanılması

Özellikle kış aylarında ve bahar mevsiminin kışa yakın olan aylarında şiddetli yağmurlar nedeni ile yollarda araç kullanılması zorlaşmaktadır. Korunaksız olan motosikletler için yağmur oldukça ciddi bir sorun olmaktadır. Zeminin ıslak olması nedeni ile fren mesafesinin farklılaşması ve korunaksız olunması ile sorunlar yaşanması motor kurye için ciddi bir sorun olmaktadır. Ancak sırf yağmur yağdı diyerek gönderilerin tesliminin ertelenmesi de mümkün değildir. Zorlu hava şartları yaşansa bir gönderilerin yerine iletilmesinin sağlanması oldukça önemlidir. Bu konuda özel kıyafetlerin giyilmesi ve çeşitli korumaların ekipmanlarının takılması ile motosikletlerin yağmurlu havalarda da sorunsuz olarak seyretmesi mümkün olabilmektedir. Bu durum ayrıca sürücülerin sürüş teknikleri ile de alakalı bir durum olmaktadır.

Karlı ve Rüzgarlı Havalarda Motosiklet Kullanılması

Özellikle rüzgarlı ve kış mevsimindeki rüzgarlı havalar motosiklet kullanımının en zorlu hava şartları olmaktadır. Özel kıyafetler giyilmeden bu gibi havalarda motosiklet binilmesi mümkün olmamaktadır. Ayrıca her durumda da rüzgarın hissedilmesi ve sorun yaşanması mümkün olacaktır. Bu sebeple motorlu kurye için kış ayları başlı başına bir sorun oluşturmaktadır. Bu mevsimde ciddi sorunlar yaşansa bile gönderilerin teslimi konusunda önemli bir sorun yaşanması mümkün olmayacaktır. Rüzgarlı havalarda olduğu gibi karlı havalarda da motosikletler sorun yaşayabilmektedir. Tüm araçlar için zorlu olan kar yağışı motosikletler içinde ciddi bir problem olmakta ve bu yollarda seyredilmesi bazen olanaksız olmaktadır.