Moto kurye | Hayatın birçok alanında ürünleri tüketiciye ulaştırmak adına kuryeler çalışır. Örneğin bir internet sitesinden alışveriş yaptığınızda aldığınız ürünleri size yine bir kurye getirecektir. Ya da karnınız acıktığında dışarıdan pizza söylemek isterseniz pizzayı size motorlu kurye getirir.

Kısa mesafeli kurye işlemlerinde genelde motorlar kullanılır. Bunun en büyük örneği gıda sektörüdür İnsanlara yiyecek şeyler temin eden hemen her kuruluşun mutlaka birkaç motorlu kuryesi vardır. Motorların kuryelerde tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Hafif ve hızlı olması bu sebeplerden biridir.

Trafik çok sıkışık olsa ve aracınızla bir metre bile yol alamasanız, bir motorlu aynı yoldan çok hızlı bir şekilde gidebilir. Bunun en temel sebebi motorun oldukça küçük olmasıdır. Aynı zamanda motorlar araçlara göre çok daha az yakıt tüketir. Bu da motorların kurye işlemlerinde kullanılmasını sağlamıştır.

 

Kuryecilikte Nasıl Motorlar Kullanılır?

Kurye için kullanılan motosikletler daha çok hafif ve hızlı olan modellerdir. Ürünleri tüketiciye kısa bir sürede ulaştırmak için mutlaka çok hızlı bir motora ihtiyaç duyulur. Hızın yanında motorun çeşitli güvenlik önlemlerinin de alınması gerekir. Örneğin motor fren sistemi oldukça önemlidir. Bu sistemin sorunsuz ve aksamadan çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde motor durdurulamaz ve bir kaza gerçekleşebilir. Taşınan ürünün koyulabilmesi için motorda mutlaka bir sele ya da buna özel bir depo alanı olmalıdır. Elde ya da poşetlerle taşınan ürünler güvenlik zafiyetini ortaya çıkarır.

 

Kimler Kurye Olabilir?

Kurye olmak için belli bir yaş ya kilo aralığında olmaya gerek yoktur. İyi ve dikkatli bir şekilde motor kullanan herkes kurye olabilir. Fakat bazı durumlarda motorlu kuryelerin başlarına birçok iş gelmektedir. Örneğin sol şeritte sizi sıkıştıran bir araç gördüyseniz frene zamanlamanızı çok iyi yaparak basmak zorunda kalırsınız. Eğer refleksleriniz yerinde değilse bu işlemi yapamaz ve kendinizi kazanın ortasında bulabilirsiniz. Dolayısıyla kurye işini daha genç kişilerin yapmasında fayda vardır. Motosikletler kullanım şekli olarak da kıvraklık istemektedir. Orta yaşlı ya da yaşlı kimselerde bu özelik görülemez. Dolayısıyla bu iş için biçilmiş kaftan gençlerdir.