Moto kurye | Birçok alanda eşya taşıma işlemi yapan kuryeler üreticiden tüketiciye doğru olan akışı sağlamaktadır. Yani üzerinde oturduğunuz koltuğun bile size ulaşmasında mutlaka bir kurye çalışmıştır. Kuryeler taşıdıkları ürünlere ve ürünlerin büyüklüklerine göre ayrılır. Örneğin tır ile eşya taşıyan biri de, motoruyla pizza taşıyan biri de pratikte kurye olmaktadır. Motorlu kuryeler daha çok hayatın içinde görev yaparlar. Örneğin bir pizza söylediğinizde bu pizzayı size ulaştırmak için bir motorlu kurye çalışacaktır. Bu işlem için araçlar kullanılmaz. Şehir içindeki kısa mesafeli taşıma işlemleri motorlu kuryeler tarafından yapılır. Ecza depolarından pizzacılara birçok işletmenin kendine özel kuryesi vardır. Motosikletiyle mektup dağıtan postacı da bir nevi kuryedir. Kuryelerin sürekli olarak motorla görev yapması bu alanda bazı eğitimleri almalarını gerektirmektedir. Önek olarak güvenlik seminerlerine katılan kişiler kaza anında ne yapması gerektiğini iyi bilir ve olası bir kazadan minimum zararla kurtulur. Bu eğitimleri bütün kuryeler mutlaka almalıdır.

 

Kuryeler Trafikte Nasıl Hareket Etmelidir?

Cadde ve yollarda birçok kurye motosikleti görebilirsiniz. Bütün bu motosiklet ve sürücülerinin ortak amacı bir ürünü tüketiciye ulaştırmaktır. Bu işlem yapılırken dikkatli olmak gerekir. Örnek olarak bir kurye elemanı sırf zamanında teslimat uğruna hız kuralını ihlal etmemelidir. Bu durum da hem ceza yer, hem de canını tehlikeye atmış olur. Motorlarla hız yapmak gerçekten çok tehlikeli bir işlemdir. Hele ki kurye motosikletleriyle hız yapmak ölüme davetiye çıkarmaktır. Genellikle arka tarafa monte edilen motor bagajı yüksek hız yapıldığında motoru yalpalamaktadır. Bu da olası bir kaza ihtimalini arttırır. Bu duruma düşmemek için kurye motoru kullanırken son derece dikkat etmek gerekir.

 

Kurye Motorlarında Mutlaka Olması Gerekenler

Tüketiciye eşya ulaştırma işleminde kullanılan kurye motorları özel olarak dizayn edilmelidir. Örneğin motorun arkasına takılacak olan motor bagajı son derece özenle seçilmelidir. Gerekli ağırlıktan fazla gelen bir bagaj takılırsa motorun dengesi bozulacaktır. Bu da motor sürücüsünü zorlayacak ve sürekli olarak bir hataya meyil verdirecektir. Bagaj seçimi ve montajında son derece dikkatli olmak gerekir.