Moto kurye | Haftanın Yedi Günü Çalışan Kuryeler Hangi Problemler İle Karşılaşır?

Kuryelik zor ve yorucu bir meslektir. Bazı kuryeler, sadece kendi bulundukları bölgeye hizmet vererek yorulduklarını iddia ederler. Oysa tüm İstanbul’a hizmet veren, hatta bazen İstanbul’un yakın ilçelerine evrak ve koli taşıyan kurye firmaları bulunmaktadır. Bu kadar yoğun çalışma sırasında, gelişebilecek problemlere; zamanında müdahale eden ve isabetli kararlar alan elemanlar, uzun süre kurye olarak çalışmaktadır. Moto-kuryelerin, iş sırasında sık karşılaştığı problemler ise şunlardır:

 

Yoğun Trafikte Karşılaşılan Problemler

Kalabalık İstanbul trafiği çabuk ilerlemez, çoğu zamanda bir yerlerde tıkanıp kalır. Oysa kuryeler, zamana karşı yarışarak görev yapar. Trafiğin açılmasını uzun süre beklemek, iletmesi gereken paketin geç kalmasına sebep olacaktır. Moto-kuryeler trafikte, bu sebeple hızlıdır ve arabaların sığmadığı yerlere rahatlıkla girebilir. Trafikte araba kullananlar ise kuryelerin acele etmesine sinirlenerek, tepki göstermektedir. Zamana karşı yarışılarak yapılan bu meslekte, ufak kazalar yapmak kaçınılmazdır. Gün boyu motor kullanarak yorulan ve kısa bir dinlenmeye çoğu zaman vakti olmayan kuryeler,  gün boyu trafikte büyük küçük birçok tehlike atlatmaktadır. Bunun önlenmesi için kuryelerin belli aralıklar ile dinlenmesi gerekir. Daha verimli çalışmak için dönüşümlü olarak görev yapmak, kuryelerin can güvenliği açısından önemlidir.

 

Gönderilen Evraklar İle İlgili Problemler

Acil kodu ile kurye çağırılarak gönderilen iletiler, acele ile yanlış adres yazılarak gönderildiğinde kuryeler zor durumda kalmaktadır. Böyle durumlarda kurye haklı olduğu için ileti göndericiye teslim edilir. Fakat gönderici yasal sorumluluğunu kolaylıkla kabul etmeyecektir. Yine kuryelerin karşılaştığı sorunlardan biri; görev sırasında alkollü, psikolojisi bozuk ve sinir krizi geçiren şahıslar ile karşı karşıya kalmaktır. Bu tür problemler için her meslekte belli riskler bulunur. Fakat gün içinde çok değişik adreslere eşya taşıyan kuryeler, gün boyu çok değişik insan ruh hali ile karşı karşıya kalırlar. Her insan ile ayrı uğraşmak kuryelerin insan sarrafı olmasına yol açar. Kurye şirketleri de özellikle insan ilişkileri gelişmiş eleman ile çalışmak ister. Müşteri devamlılığı ve iş sorumluluğu gereği, kurye olarak alınan elemanların, iş tecrübesi olması beklenir.