Moto kurye son dönemde belki de her yemek yenen yerin önünde gördüğünüz yeni bir meslek grubudur. Bu meslekte amaç satışı yapılan ürünü mekâna gelemeyen kişiye zamanında ulaştırmaktır. Bu sistem hayatın birçok alanında ortaya çıksa da motor kullanılan tek alan bu alandır. Örneğin büyük yükleri taşımak için daha büyük araçlar gerekir. Kamyon ya da tırlar buna örnek verilebilir. Bu taşıma araçlarıyla genel sevkiyatlar yapılır. Motorlu taşıma ise daha çok küçük ürünlere yönelik bir hizmettir. Örneğin bir pizza siparişi verdiğinizde bu pizzayı size motorlu kurye getirecektir. Bunun birçok sebebi vardır. Bu işlem araçlarla yapılamaz çünkü o zaman kar edilemez. Araçlar motosikletlere göre çok daha fazla yakıt tüketmektedirler. Ayrıca sıkışan trafikte aracınızla ilerlemeniz mümkün değildir. Ama motosikletli olduğunuzda sıkışmış trafikte bile ilerleyebilir, eğer ilerleyemiyorsanız bile motorunuzu oradan çıkarabilirsiniz.

 

Kuryelerin Yaşadığı Zorluklar

Motorlu kuryelerin yaşadıkları zorluklar bir hayli fazladır. Bu kişilerin yaşadığı en temel problemler genellikle trafikle ilgilidir. Trafiğin motorlulara karşı duyarsız olan bir yığın insanla dolu olduğunu düşünürseniz kuryeleri daha iyi anlayabilirsiniz. Aracınızla yolda normal olarak ilerlerken bir sorun yaşamazsınız fakat motosikletle aynı işlemi yapmaya çalıştığınızda birçok sorunla karşılaşırsınız. Bunlardan başlıcası araç sahiplerinin sürekli olarak sizleri tahrik etmesi, önünüze geçmesidir. Motorlar araçlar gibi ağır ve oturaklı olmadıkları için yapacağınız en küçük bir keskin manevrada bile kendinizi yerde bulabilirsiniz. Ayrıca motosiklet kazaları, kazalar arasında en zarar verici olanıdır. Dolayısıyla motosiklet kullanıcıları ayrıca dikkatli olmak zorundadır.

 

Kurye Motorları

Kısa mesafelere sipariş taşıyan kuryelerin kullanacağı motorlar bu işleme uygun seçilmelidir. Taşıma işlemi yapan bir motosikletin en büyük gereksinimi taşınan eşyayı koyacak bir yerdir. Bu yer sıkıntısı bir sepet ya da arka kısma eklenen küçük bir bagajla çözülebilir. Poşetlerde ya da elde taşıma işlemi yapmak motosiklet sürücüsünün tehlike almasını sağlayacaktır. Özellikle gidonun sağına soluna takılan poşetler bir zamandan sonra tekerlere dolaşacak ve motosikletin yalpalamasına, dolayısıyla olası bir kazanın oluşumuna yol açacaktır. Bu kaza ağır kayıplar vermenize yol açabilir.