Moto kurye | Kurye sektöründe; rakipler arasından sıyrılmak, sektörde yer edinmek oldukça zordur. İş ahlakı gereği dürüst olmak, hızlı olmak, müşteriden daha fazla para kopartmak için türlü hile yapmamak gerekir. Zaten moto-kuryeler de müşteri memnuniyeti odaklı çalıştıkları için tekrar tercih edilmeleri için iş ahlakına önem vermeleri gerekir. Yıllardır faaliyet gösteren ve dürüst çalışmalarından dolayı en çok tercih edilen firmalar arasına giren moto-kurye firmaları, iletmek istediğiniz her türlü iletiyi en hızlı ve sağlam bir şekilde göndermek istediğiniz adrese ulaştıracaktır. Gönderdiğiniz malzemenin, yolda meydana gelen olumsuzluklara karşı tüm sorumluluğu moto-kuryeye aittir.

 

Moto-Kuryelerin Sorumluluğu Nedir?

Moto-Kuryeler, yükte hafif olan ve acil iletilmesi gereken; belge, broşür, koli, ilaç, yiyecek gibi malzemeleri taşır. Taşınan malzemenin acil olması, görevli moto-kuryeye sorumluluk yüklemektedirFirmaya telefon edilerek görev verildiği andan itibaren deneyimli bir moto-kurye, yola çıkacak ve mümkün olan en kısa sürede görevi tamamlayacaktır. Görev verildiği andan itibaren, firmada sabit çalışanlar tarafından en kestirme yol ve trafik durumu araştırılır, görev esnasında moto-kuryeye iletilir.  Dolayısıyla firmanın sabit ekibi, görevi başından sonuna kadar takip etmekte ve olumsuzluklar çıktığında, anında müdahale etmektedir.

 

Moto-Kuryeliğin Zorlukları Nelerdir?

Kazalar, müşteri titizliği, gönderilen malzemenin önemi düşünüldüğünde, kuryelik sektörü oldukça riskli bir sektördür. Taşınması için verilen görev; bazen çok önemli şirket belgeleri olabilmekte, bazen de ilaç gibi hayati öneme sahip bir ileti olabilmektedir. Moto- kuryelik ise dürüstlük ve sorumluluk gerektiren, zamanla yarışan zor bir meslektir. Bu sebeple eleman alımında çok titiz davranılır. Alınan bir görevde, çalışanlar ile ilgili çıkan bir olumsuzluk direk firmaya yansıyacak ve kısa sürede büyük zararlar edilmesine yol açacaktır. Kuryelere teslim edilen motorların da piyasa şartlarına uyması ve hızlı, düzenli kontrollerden geçmiş olması gerekir. Görev sırasında motorun bozulması, gereksiz vakit kaybına yol açar. Moto-kuryelerin can güvenliği ve teslim alınan görevin sorumluluğu gereği, kullanılan motorların düzenli kontrolleri yapılmakta ve riskli görülen motorların, yenileri kısa sürede temin edilmektedir. Sektör çok dolu olduğu için sadece işini titiz yapan firma sahipleri piyasada tutunabilir.