Moto kurye | Gece gündüz demeden, her türlü hava şartında, elindeki iletiyi en kısa sürede alıcıya ulaştırmak için çalışan moto-kuryeler, İstanbul gibi kalabalık bir metropolde dinlenmeye bile vakit bulamamaktadır. Ağır çalışma saatlerine bir de yoğun trafik eklenince, kuryelerin tükenmişlik sendromu yaşamasına ve birçok kuryenin sinir krizleri geçirmesine sebep olmaktadır.  

 

Acil Belgeler Sorumluluk Gerektirir

Bazı durumlarda şirketlerin gizli belgeleri, hızlı yetiştirilmesi amacı ile moto-kuryelere teslim edilir. Bazı acil durumlarda ise kuryeler ilaç taşımaktadır. Her kurye, taşıdığı iletiyi firma adına sigorta eder. İlaç gibi acil yetişmesi gereken malzemeler veya gizli belgeler, kuryelere sorumluluk yüklemekte ve teslim sonrasında büyük bir sevince ve rahatlamaya yol açmaktadır. Deneyimli ve işini iyi yapan firmalar, ekiplerine kurye alırken, motor kullanma becerisinin yanında; iş disiplini, insanlar ile geliştirilen diyalog gibi özellikler dikkate almaktadır. Her kuryenin, iş hayatı boyunca birçok anısı birikir. Gün boyu birçok insan ile karşılaşan kuryelerin sıradan bir gün geçirmeleri beklenemez.  Sevgililer günü, babalar günü ve anneler günü gibi özel günlerde, kuryelerin görevi aşırı hızlanır, fakat böyle mutlu bir günde hiçbir kurye sitem etmeden görevini yapar. İletilen malzemenin alıcıya verdiği mutluluk, kuryeyi de mutlu edecektir.

 

Moto–kurye Olmak Zor mudur?

Kural olarak bakıldığında, moto-kurye olmak için sadece motor ehliyetinin olması yeterlidir. Sadece kendi yaşadığınız semtteki küçük işler ile ilgilenen küçük firmalarda, kurye olmak ve uzun süre devam etmek kolaydır. Büyük firmalar ile çalışmak çok fazla sorumluluk gerektirir. Müşteriden alınan paket, teslim edilecek adrese ulaşana kadar, firmadan takip sistemi vardır. Deneyimli kuryeler zaman ile yarışarak görev yapar. İşe yeni başlayan elemanların, ilk etapta verilen görevi kısa sürede bitirmesi mümkün değildir. Uzun bir süre çalışıp deneyim kazandıkça, her görev kısa sürede ve sorunsuz tamamlanır. Kuryelerin, her gün değişik ortama girdiği için sabırlı ve dayanıklı olması gerekir. Ani tepkiler veren ve küçük olaylarda sabredemeyen kuryeler, gün içinde defalarca kavga ve kazalara karışacaktır. Bu da çalışılan firmaya hem maddi hem manevi zarar verir. Bu sebeple kurye olarak işe alınan personelde deneyim aranmaktadır.