Moto kurye | Kurye taşımacılık sektörü hızla büyümektedir. Son 9 yıl içinde sektör firmaların şube ve personel sayıları neredeyse ikiye katlandı. 2005 senesinde firmaların 4 bin 225 olan şube sayısı 2012 yılında 9 bin 700’e kadar ulaştı. İki kattan daha fazla arttı. 2005’te ise sektördeki çalışan sayısı 21 bin 900 iken bu rakam 4 kattan fazla artarak 2012 yılında dudak uçuklatarak 89 bine ulaştı. Pazarda ise en fazla hareketlilik 2010–2012 yılları arasında gerçekleşti. Son zamanlarda 3 bin 300 yeni şube açıldı, 3 bin 100 araç filolara katıldı, 13 bin kişiye daha iş olanağı yaratıldı. 2005 yılından beri herhangi bir transfer merkezi yatırımı söz konusu bile değilken 2012’de 20 transfer merkezi açıldı.

 

Sosyal Ağ Yayılımı

Sektör temsilcilerinin görüşüne göre; Türkiye ekonomisi içindeki olumlu gelişmelerin yanı sıra özellikle internet üzerindeki ticarette oldukça hızlı büyüme, kurye taşımacılığına büyük ivme kazandırdı. 30 milyarı aşan e-ticaret kapsamında günde 300 bin teslimat yapılmakta olup ortalama 182 bin kilometre yol kat ediliyor. Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARID) Başkanı Aslan Kut,  yatırımların 2013 ve önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini açıkça belirtti.

 

Karıd

MNG Kargo Genel Müdürü, KARID Başkanı Kut, Türkiye’de aslında genç bir sektör olan kurye taşımacılığının gerçek sektörün vazgeçilmez çözüm ortağı haline geldiğini belirtti. Türkiye pazarının geneline hizmet vermekte olan şirketlerin başında PTT, Interglobal Cargo, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, MNG Kargo,  Sürat Kargo, Kurye Net, Aktif İleti, Kurye Tel, TNT, DHL, UPS ve FedEx geldiğini ifade eden Kut,  Türkiye’nin dünya çapında ekonomisinin hak ettiği yere gelebilmesi için kargo, kurye ve lojistik sektörünün kilit rolü oynadığını  vurguladı. Kut, “Tüm üyelerimiz son zamanlarda bu sorumluluğun farkına vararak yatırıma yöneldi. 2023 amacına ulaşmak için yoğun bir çalışma içine girdi. KARİD dernek üyeleri iş birliği yaparak dünya ile rekabet edebilecek standartları sağlayıp reel sektörün önünü açacak hizmeti vermek için olağanüstü bir çaba sarf ediyoruz. KARİD olarak yaklaşık 90 bin personelin çalıştırıldığı bir sektörü temsil ediyoruz. 25 bin araçla 10 bin yerleşim yerine hizmet götürüyoruz” diye konuştu.