Moto kurye | Türkiye'de son zamanlarda kurye firmalarının sayısında gözle görülür bir artış gözlenmektedir. Firmalar dışında restaurant, market vb. yerlerde de moto kuryecilik yapan binlerce insan bulunuyor. Alınan herhangi bir siparişi zamanında sahibine teslim etmek için canını dişine takan ve çoğu zaman da patronları tarafından sıkıştırılmakta olan moto kuryeciler, yoğun trafiğe rağmen işlerini yetiştirmek zorunda kalmaktadır. Böyle zor bir işi yapmakta ciddi bir dikkat, yoğunlaşma ve direksiyon hâkimiyeti gerektirmektedir. Hal böyle olunca ne yazık ki Türkiye'de yılda 200 moto kuryenin hayatını kaybetmesi kaçınılmaz oluyor.

 

Takım Güvenliği

Aslında tarafsız bakıldığı zaman patronlara daha çok ders verilmesi gerekmektedir. Kuryelerine ''10 dakikaya... Adresine teslimatı yetiştireceksin.'' şeklinde talimat verip baskı uygulayan patronlar, moto kuryelerin kaza yapma oranı üzerindeki en büyük etkenlerden biri. Bu şartlar altında çalışan moto kuryelerin beklenmedik bir kaza sonrasında gelir elde edebilecekleri herhangi bir kaynakları da yok. %50 sistemi ile çalışmakta olan çalışanlar mecburen patronlarının isteklerini yerine getirmekle yükümlüler.

Bu durumlar göz önüne alındığı zaman gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınması gerektiği ve takım güvenliği sağlanması açıkça ortadadır. Patronların tutumunu değiştirmeleri ve moto kuryelerin de değişmekte olan ve her geçen gün artan trafik sorunlarına kayıtsız kalmayıp kurallara tam anlamıyla uyması gerekmektedir. En önemli etkenlerden birisi de kask takmaktır. Çoğu moto kurye kask takmayı gerekli görmeyerek tehlike içinde işlerini sürdürmektedir. Bu çeşit durumlarda firmanın veya patronun kuryeyi denetlemesi ve güvenliğinden emin olması gerekmektedir fakat ne yazık ki henüz Türkiye bu konuda hassasiyet sahibi olamadı. Zaten yıl içindeki ölümlerin en büyük açıklaması da budur.

 

Caydırıcı Cezalar ile Azalan Ölüm Oranı İlişkisi

Devletin firmaları denetlerken bunu da göz önünde bulundurması ve caydırıcı cezalar getirmesi belki de ölüm oranının azalmasını sağlayabilir fakat şu an genel trafik cezaları dışında kuryeleri ve işverenleri etkileyen herhangi bir ceza yürürlükte değil. Bilinçlenme ve titizlik, yani ölümlerde ki en önemli iki etmen işverenler ve kuryeler tarafından alınmadıktan sonra oranın düşüşten çok yükselişe geçeceği ortadadır.