1.Kişiye Göre Hizmet:

Toplu dağıtım ve kurye şirketleri bireysel olarak gönderi yapma istediğinde bulunanlara hizmet vermezler. Toplu dağıtım ve kurye firmalarının şube ya da acentelerine uğradığınız zaman tek bir dosyayı gönderme şansınız yoktur, çünkü hem operasyon kurguları hem de diğer faktörler buna izin vermez.

 

2.Zaman:

Kurye firmaları teslimat konusunda zamana duyarlı değildirler. Bu demek oluyor ki genellikle aylık 50.000 adet dergisi çıkan bir yayınevinin gönderilerinin ertesi günü teslim olması ile beş gün içerisinde teslim olması (özel aboneler hariç) arasında zamansal açıdan herhangi bir fark yoktur.

 

3.Adet:

Toplu dağıtım ve kurye şirketleri genellikle yüksek adetli dağıtım hizmeti verirler. Operasyonların kurgulamaları bunun üzerine kurulur. Aylık olarak üç, on ya da beş yüz gönderi toplu dağıtım gönderisi için yeterli değildir. Genellikle aylık gönderi sayıları bin adet ile başlayan bu sayı milyon adetleri bulabilir.

 

4.Fiyat:

Toplu dağıtım ve kurye şirketlerinin insanlara sunduğu hizmet karşılığı gönderi başına birim fiyat, kargo gönderi birim fiyatının oldukça altındadır. Çünkü kargo firmalarının çoğunlukla hem dağıtım adetleri az, hem de zamana duyarlı firmalara ve bireylere daha fazla acente ve şube ile hizmet verildiğinden dolayı fiyatları daha yüksektir. Kargo firmalarının çalıştırdığı kuryeler çoğunlukla araç ile (dosya tipi hariç) dağıtım ve teslimat yaparlarken, toplu dağıtım ve kurye şirketlerinin dağıtım personeli yaya kuryelerdir ve kendilerinin görevlendirildiği bölgelerde taşıdıkları çantalar ile hizmet verirler. Toplu dağıtım ve kurye şirketlerinin personeli günlük ortalama (çantasında ki toplam gönderi ağırlığı maksimum 20–25 kg, toplam yürüme mesafesi ortalama 5 km olarak hesaplanırsa) yüz gönderi teslim eder ve toplu dağıtım ve kurye şirketlerinin personel birim maliyeti, kargo şirketlerine göre daha düşüktür.

 

5.Gönderi Türü:

Toplu dağıtım ve kurye firmaları paket veya koli türü gönderilerin teslimatını yapmaz. Çünkü hizmetleri genelde yaya kuryeler üzerine kuruludur. Dosya ve mektup çeşidi gönderiler toplu dağıtım ve kurye gönderisidir.

 

6.Teslimat Şekli:

Kargo firmaları gönderileri ıslak imza karşılığı veya kaşe karşılığı teslim ederken, toplu dağıtım firmalarında imzalı dağıtım, kanıtlı dağıtım, posta kutusu dağıtım ve başka farklı dağıtım şekilleri mevcuttur.