Kurye taşımacılığı, hızlı sonuç vermesiyle tanınır ve bu sebeple daha çok acil evrak işlemlerinde kullanılır. Durum böyleyken evrak taşımacılığı ile hiç alakası olmayan olaylar için dahi kurye taşımacılığının kullanıldığını görebiliriz: yemek, eşya, delil, para gönderimi… Kurye ve kargo taşımacılığı arasındaki en temel fark: gönderi ürününe karşı gösterilen hassasiyet olarak kabul edilebilir. Sonuçta toplu taşıma yapan kargo ile birebir ürün alım, teslim çalışması yapan kuryenin bir olması beklenemez; zaten ikisinin yaptıkları işlem karşılığında talep ettiği ücret de buna bağlı olarak farklı olur. Kurye taşımacılığı genel olarak moto kurye şeklinde adlandırılabilir; lakin kuryenin otomobil kullandığı da olur. Hacim olarak yüksek ölçekteki ürünleri taşımaya müsait olmayan motor kurye, gerekli zamanlarda mevcut yerini otomobil kuryeye bırakır ve kendisine uygun olan işleri gerçekleştirir. Çoğu kez ekspres kurye hizmeti veren motorlu kurye, A noktasından B noktasına ulaştırılacak ürünleri olabildiğince çabuk biçimde yerine nakleder; zaten ekspres kurye denmesindeki temel amaç da bu şekilde bilinir. Ekspres kurye haricinde standart, VIP olmak üzere farklı kurye seçenekleri de kurye taşımacılığında yer alır; lakin her birinin farklı ücretlendirme ili harekete geçtiğini belirtmemiz gerekir. .

 

Nasıl Başlanır!

Kurye taşımacılığında hizmet veren birçok firmanın olduğunu biliyoruz. Firmalar, çeşitli prensipler eşliğinde kurye taşımacılığında aktif rol alırlar; lakin her birinin birbirine yakın kalitede işlemler gerçekleştirdiğini söylersek, hata yapmış oluruz. Firma personeli, farklı standartta olabilir. Bu durum da doğrudan taşınan ürünü etkiler; sonuçta gönderiyi müşteriden telim alarak yerine bırakan kişi, kurye şoförü olur. Kurye işleminden A kalitede yararlanabilmek adına bu hususta hizmet veren firmaları araştırmalı, yüksek standartta olandan hizmet alma yoluna gitmelisiniz. Bunun için de geri dönüş, referans noktaları dikkatlice incelenmeli ki her iki taraf adına da başarılı bir işlem gerçekleştirilmiş olsun.

 

Fiyatlandırma

Kurye taşımacılığı haftanın 7 günü 24 saat gerçekleşir; fakat gece kuryesi, gündüz kuryesine oranla bir miktar daha pahalı olur. Ayrıca ekspres kurye ile VIP kuryenin de standart durumdakine nazaran daha yüksek ücrete tabi tutulduğunu biliyoruz.