Kurye hizmeti alacak olan kişi, sırasıyla bazı adımlamaları izler ki yeterli kalite standartlarında hizmet alabilsin: 
1. Gönderi yapılacak ürünü belirlemek. 
2. Gönderinin hacimsel özelliklerine bağlı olarak

moto kurye ya da otomobil kurye arasında tercih yapmak. 
3. Gönderinin ulaştırılması gereken zaman dilimini ölçmek. 
4. Kısa sürede yerine teslim edilmesi gereken gönderiler için ekspres motor kurye hizmetinden yararlanmak veya aksi durumda standart kuryeyi tercih etmek. 
5. Gönderinin taşınmasından önce görevli personel ile ürüne dahil konuşma yaparak konu hakkında onu bilgilendirmek. ( Böylece ürün için sigorta gibi farklı işlemler uygulanabilir. Ayrıca kırılacak, hassas gönderiler de daha dikkatli taşınır. ) 
6. Gönderi uygulaması için peşin ya da kartlı ödeme gerçekleştirmek. ( Arzu edildiği takdirde alıcı veya gönderici tarafından ödeme yapılabilir. ) 
7. Gönderinin teslim alınmasıyla beraber konu hakkında gönderilen SMS, e- posta gibi bilgilendirici metinleri okumak. 
Kurye işlemi, belirtilen prosedürler dahilinde gerçekleştirilir ve oldukça kısa süre içerisinde arzu ettiğiniz sonuca bağlanır. Böylece hiçbir sıkıntıya düşmeden motorlu kurye hizmetinden faydalanmış olursunuz.

 

Ürün Takibi

Gönderi işlemi sırasında size verilen kod ile gönderilen ürünü her yerden takip edebilirsiniz. Şehir içi ürün teslimatı yüksek oranda maksimum 3 saat içerisinde gerçekleşir; fakat aksi durumları olduğunu da kabul edebiliriz. Ayrıca ekspres kurye ile teslim edilecek ürünlerin çoğu kez 1 saati aşmadığı görülür; zira ekspres kurye, en kısa sürede eldeki ürünü teslim etmeye dayalı olan sistem olarak kabul edilir.

 

Çalışma Saatleri

Kurye taşımacılığı, firmadan firmaya değişmekle beraber genel olarak akşam 6-7 gibi paydos yapar; lakin yapılan paydosun ardından yapılan taşımacılık işlemi bitmez ve gece kuryesi başlar. Gece kuryesi, çalışma saatlerinin dışında dahi dilediğiniz ürünü alıcısına teslim edebilmek adına görevini sürdürür. Büyük fedakarlıklar ile gerçekleştirilen hizmet, normalde bir miktar daha yüksek ücrete tabi olur; gerçi o saatte hiçbir kargo firmasının çalışmadığını düşünürsek, bu durumun oldukça makul olduğunu kabul ederiz. Kurye taşımacılığı, profesyonel anlayış ile hizmet veren kurum tarafından alındığı takdirde başarılı sonuçlar doğurur. Bu yüzden kiminle çalıştığımızda dikkat etmeli, hata yapmaktan kaçınmalıyız.