Evrak, dosya gibi yükte hafif ancak önemce büyük teslimatları sağlıklı olarak göndermek için verilen hizmetlere kurye denmektedir. Kurye ile kargo ayın zannedilmesine rağmen arada ciddi anlamda teknik farklılıklar vardır. Kargo her ebatta yükü taşımakla mükellef iken kuryecilik genellikle dosya ebadında gönderileri sevk etmekle mükelleftir. Mesele genellikle resmi evraklar, haber pusulaları, ticari dokümanlar olduğu için teslimat zamanı büyük önem taşımaktadır. Ancak büyük şehirlerin trafik keşmekeşinde bunu yapmak hiç de kolay değildir. İyi bir sevk ve teslimat için çok tecrübeli bir kurye ekibine sahip olmak gerekmektedir. Araç trafiğine bağlı olarak motosiklet vasıtasıyla bu önemli evrakların gönderilmesi

moto kurye hizmeti olarak adlandırılmaktadır ki kurye hizmetlerinin en hızlı olanı ekspres kurye hizmeti de bu şekilde verilmektedir. .

 

Motor Kurye Kimlerden Seçilmektedir?

Motor kurye olmak istiyorsanız mutlaka iyi derecede bir motosiklet sürücüsü olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte resmi olarak motor kullanabilmek için gerekli olan A2 ehliyetine sahip olmak yeterlidir ancak yapılan işin performansı ve etkinlik yükü düşünüldüğünde bu yoğun tempoya uyum sağlayacak fiziki yeterlilikte olmalısınız. Aksi takdirde gün içindeki yoğun tempo zamanla altından kalkılmaz bir hal alabilir. Ayrıca seyir halinde herhangi bir soruna mahal vermemek için mutlaka iyi bir görme ve işitme kabiliyetine sahip olmak gerekir ki kurye olarak hizmet vermek için bunlar önemli şartlardır. Yine saha bilgisinin çok iyi olması gerekmektedir. Eğer kurye olacak kişi yaşadığı şehri iyi bilmiyorsa, alternatif yollara hâkim değilse, trafiğin yoğun olduğu anlarda farklı güzergâhları tercih edecek lokasyon bilgisine sahip değilse kaliteli bir hizmet sunması mümkün değildir. Bu sebeple genellikle mobilize hizmet veren kurye sektöründe en önemli unsur olan kuryelerin seçiminde hassas davranılmaktadır.

 

Motorlu Kurye Düzenli Bir Kazanç Elde Eder Mi?

İşin yoğunluğuna bağlı olarak motorlu kurye elemanları ciddi manada gelir elde edebilirler. Genellikle iş karşılığı ücret verilirken bazı müesseselerde de maaş usulü çalıştırılmaktadır. Her iki durumda da aşağı yukarı 1500 ila 2000 lira arası bir gelir elde edilebilmektedir.