Özellikle İstanbul gibi kalabalık şehirlerde görev yapan moto kurye teslim aldığı paketi en kısa sürede verilen adrese ulaştırmakla görevlidir. Ancak bu görevi yerine getirirken gerek firma gerekse müşteri açısından bazı hususları yerine getirmesi beklenmektedir. Moto kuryenin ilk sorumluluğu hızlı bir şekilde teslim ettiği paketin zarar görmemesini temin etmektir. Ayrıca zaman şartına uygun hareket ederken trafiği, paketi ve kendini tehlikeye atacak ve kurallara uymayan davranışlardan uzak durmalıdır. Trafikte aşırı hız yapılması ve tehlikeli bir şekilde motorun sürülmesi de motorlu kuryelerin yapması istenmeyen davranışlar arasındadır. Bunun yerine adrese kolaylıkla ulaşmayı sağlayacak kestirme yollar kullanılmalıdır. Kuryenin görev yaptığı bölgeye hâkim olması işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca müşteri ile sürekli iletişim halinde olan kuryenin saygılı ve nazik olması beklenmektedir.

Nöbetçi Motor Kurye

Müşteri talepleri çerçevesinde hizmet ağını genişleten ve hizmet çeşitliliğini artıran motor kurye firmalarının sunduğu hizmetlerden biri de gönderi teslimi işlemlerinde saat sınırının kaldırılmasıdır. Her gün kesintisiz olarak hizmet vermekte olan kurye firmalarından tatil günlerinde de yararlanılabilmektedir. Mesai saatlerinden sonra göndermek istediğiniz paketleri nöbetçi kuryeler ile istediğiniz zaman ulaştırma olanağı sunulmaktadır. Bu şekilde verilen hizmetler için talep edilen ücret normal kurye ücretinden daha fazla olmakla birlikte acil durumlar için hayatı kolaylaştıran bir hizmet seçeneği olarak öne çıkmakta ve tercih edilmektedir. Nöbetçi kurye hizmetinden geç saatlerde ihtiyacınız olan ve acil alınması gereken ilaçların eczaneden alınıp getirilmesi amacıyla yararlanabilirsiniz.

Moto Kurye Hizmetlerinde Kalite

Motorlu kurye kullanımı günümüzde yaygınlaşmaya başladığından bu alanda faaliyet gösteren firma sayısı çoğalmıştır. Firmalar arasında tercihte bulunma nedeni olarak ise kaliteli hizmet sunumu ne çıkmaktadır. Teslimat süresinin söylenen zamana uygun olması, teslimat sürecinde müşteri ile iyi ilişkiler kurulması, gönderinin güvenli ve temiz bir şekilde ulaştırılması gibi unsurlar hizmet kalitesini etkileyen hususlardır. Müşterilerin teslimat sürecinde doğru ve zamanında bilgi alabilmesi de hizmet sürecinde önemli olan noktalar arasındadır. Ayrıca bir sorun yaşanması durumunda çözüm odaklı harekete edilmesi de müşterilerin firmadan beklediği hususlar arasındadır.