Kuryelerin paket gönderimlerindeki etkin rolünün olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Acil ve güvenilir ulaşımı, üstün hizmet kalitesi ile buluşturan moto kurye hizmetleri alıcı ve gönderici ile daima iletişim haline olmaktadır. Hal böyle olunca seçkin kurye firmalarının personellerini bu doğrultuda seçmesi gerekmektedir. Kuryelerin her daim insanlar ile olan iletişimi etkin ve aktif olmalıdır. Hem gönderici ile hem de alıcı kişi ile telefon ve yüz yüze görüşmeler yapıldığında ifade etme, yaklaşım, kurumsal kimliği yansıtma ve güler yüzlü olmak son derece önemlidir. Birtakım durumlardan ötürü paketlerin 5-10 dk gecikmesi bile alıcı kişiyi olumsuz etkileyebilmektedir. Bu noktada sakin bir şekilde hareket edilerek, gerekli özürlerin dilenmesi ve etkin ifade yeteneğinin sergilenmesi gerekmektedir.

Öte yandan olumlu geri dönüşlerde ise mütevazı bir şekilde karşılıklı teşekkürlerin edilmesi, alıcı ve göndericide olumlu bir etki bırakacaktır. Taşınması gereken bir paket, kurumsal bir yere de ait olabilir bireysel bir yere de bağlı bulunabilir. Ancak ulaştırılması gereken paket, dosya, zarf v.b önemli gönderimlerde adaletli hizmet dağılımı ve eşit hassasiyet önem taşır.

Tüm Gönderimlerde Hassas Taşıma

Motor kurye ile taşınan bir gönderimde eğer alıcı kişi adreste bulunmuyorsa,  öncelikle adresin doğru olup olmadığı teyit edilmelidir. Ardından cep telefonu ile aranarak bilgi verilmelidir. Kurye bu durumda paketi merkeze, alıcıya teslim edilmek üzere tekrar götürülmelidir. Alıcıya ait olan paket, kesinlikle alıcı dışında başka bir kişiye teslim edilmemelidir. Bu konuda güven ilkeleri kesin sınırlar ile belirlenmiştir. Operasyon süreçlerinde kesinlikle sigara v.b gibi alışkanlıkların kullanılmaması gerekmektedir.

Motorlu Kuryelikte Yazılı Olmayan Kurallar

Motorlu kurye olarak çalışan kişilerin kişisel bakımlarına özen göstermesi gerekmektedir. Bununla birlikte kurye şirketi tarafından giyilmesi zorunlu tutulan üniforma, ceket ya da yelek gibi kıyafetlerin giyilmesi gerekmektedir. Bir diğer önemli unsur ise diksiyon, hitabet ve beden dilidir. Bu konuda oldukça hassasiyet gösterilerek çalışılmalıdır. Gerekirse bununla alakalı kurum içi yahut kurum dışı eğitimlere katılım sağlanmalıdır. Tüm bu unsurlar meslekteki performansı doğrudan etkilemektedir. Tam anlamı ile donanımlı, tecrübeli ve profesyonellerden birisi olmak için detaylara dikkat edilmeli ve mevcut performans analiz edilerek eksiklikler üzerinde durulmalıdır.